نکات مهم پس از جراحی کیسه صفرا


پس ازعمل جراحی کیسه صفرا، شما باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید و در مدت کوتاهی براساس دستور پزشک از رژیم‌های غذایی کم چرب استفاده کنید. پس از گذشت ۴ الی ۶ هفته می‌توانید محدودیت چربی را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

اگر چه یک رژیم خاص وجود ندارد، راهنمایی‌‌های زیر ممکن است به کاهش مشکلات کمک کند.

۱-  رژیم کم چرب مناسب: قهوه، چای، آب، میوه، نان، برشتوک، پنیر کم چرب، تخم مرغ (درهفته ۳ عدد)، چربی‌های گیاهی و انواع میوه .

گوشت‌ها اعم از گوسفند، گوساله، مرغ یا ماهی را آب‌پز با کباب و یا بریان استفاده کنید. سوپ‌های صاف شده و ادویه‌جات از قبیل نمک و فلفل به حد اعتدال، شیرینی‌جات همه رقم از قبیل مربا، ژله، مارمالاد و شکر آزاد است.

سبزیجات از قبیل هویج، سیب زمینی،‌ کلم وغیره همه نوع در صورت اینکه بدون اضافه کردن کره یا خامه آب پز شده باشد .

۲- غذاهایی که باید پرهیز شود: شیرچرب، بستنی که از شیر پرچرب درست شده باشد، کیک‌ها و شیرینی‌هایی که خامه و چربی داشته باشند، ازچربی‌های حیوانی و چربی‌هایی مانند خامه و سس سالاد و از گوشت‌هایی که به صورت کنسرو شده و پرچربی است مانند سوسیس، کالباس و سوپ‌هایی که با خامه و شیرچرب درست شده‌اند پرهیز کنید، همچنین در صورتی که بیمار نتواند ادویه‌جات را تحمل کند بهتر است پرهیز شود. از میوه‌هایی از قبیل سیب کال و میوه‌های توتی که ممکن است قابل تحمل نباشد استفاده نکنید .

در مجموع باید غذاهای سرخ شده، آجیل، زیتون شور، خیار شور، ذرت بو داده و‌ چاشنی پرهیز شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به بیمارستان پاستور نو تهران است.