بیماری‌سل و روش‌های مراقبت از فرد مسلول


بیماری سل tuberculosis یکی از 10 عامل مهم مرگ‌ومیر در سرتاسر جهان است. سل یک بیماری عفونی شایع و در بسیاری از موارد مرگبار است. این بیماری توسط گونه‌های مختلف مایکوباکتریا، به‌طورمعمول «مایکوباکتریوم توبرکلوزیس» ایجاد می‌شود. این بیماری معمولا به شش‌ها حمله می‌کند، اما بر قسمت‌های دیگر بدن نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. وقتی افرادی که عفونت سلی فعال دارند سرفه، عطسه، یا بزاق خود را از طریق هوا منتقل می‌کنند سل از طریق هوا پخش می‌شود.

وضعیت بیماری  سل در سطح جهانی :

در مجموع 1.5 میلیون نفر در سال 2018 بر اثر سل فوت کردند ( از جمله 251 هزار نفر از درگذشتگان که مبتلا به HIV) بودند. در سال 2018، حدود 10 میلیون نفر در سراسر جهان به تفکیک 5.7 میلیون مرد، 3.2 میلیون زن و 1.1 میلیون کودک به بیماری سل مبتلا شدند.

مبتلایان به این بیماری در همه کشورها و گروه‌های سنی مختلف وجود داشت. اما  خوشبختانه بیماری سل قابل درمان و پیشگیری است.

عامل بیماری و روش‌های انتشار:

بیماری‌سل توسط باکتری‌های  (مایکوباکتریوم توبرکلوزیس) ایجاد می‌شود که اغلب ریه‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. سل قابل درمان و پیشگیری است و طریق هوا و از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. هنگامی که افراد مسلول سرفه و یا عطسه می‌کنند یا بزاق دهانشان در هوا منتشر می‌شود، میکروب‌های سل را به هوا منتقل می‌کنند. فرد برای آلوده شدن کافی‌ست تنها تعداد کمی از این میکروب‌ها را استشمام کند.

علایم و نشانه‌های سل فعال شامل چه مواردی است:

-سرفه‌ای که سه هفته یا بیشتر طول بکشد.

-سرفه آلوده به‌خون

-درد قفسه سینه، یا درد همراه با تنفس یا سرفه

-لاغری ناخواسته

-خستگی

-تب

-عرق شبانه

-لرز

-از دست دادن اشتها

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

در صورت تب، کاهش وزن غیر قابل وصف، عرق شبانه یا سرفه مداوم به پزشک مراجعه کنید. این موارد از علایم عمده سل هستند، اما می‌توانند از دیگر مشکلات پزشکی نیز ناشی شوند. پزشک می‌تواند آزمایشاتی را برای کمک به تعیین علت انجام دهد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به بیمارستان پاستور نو تهران است.